Skip to content

40 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 23, 2018

Property Information

Block46
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage5,967
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
25%
Improvement Value:$52,500
75%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+1.3%
2024$7,397+0.8%
2023$7,340-0.0%
2022$7,343-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 7210, Page 14Recorded2/5/2004

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5068, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925