Skip to content

1717 41st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Apr 1, 2004

Property Information

Block106
Lot236
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,782
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
55%
Improvement Value:$187,200
45%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+7.3%
2024$6,838-6.5%
2023$7,310+2.1%
2022$7,159+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 7266, Page 275NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/15/2004

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 7151, Page 131

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 7151, Page 131Recorded10/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1916