Skip to content

1725 41 StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block106
Lot232
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class47
Description3S-B-X
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,766
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$299,400
55%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+7.3%
2024$8,863-20.8%
2023$11,185+2.1%
2022$10,954+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft2,766DeedBook 9613, Page 368Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5759, Page 83

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4958, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1961