Skip to content

4007 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block106
Lot243
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,305
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,400
48%
Improvement Value:$317,700
52%
Total Assessment$616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,763+7.3%
2024$10,030+13.5%
2023$8,838+2.1%
2022$8,655+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916