Skip to content

1727 41 StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block106
Lot231
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class47
Description3S-B-X
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage2,766
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
41%
Improvement Value:$362,800
59%
Total Assessment$613,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,713+7.3%
2024$9,983-10.7%
2023$11,185+2.1%
2022$10,954+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,766DeedBook 9190, Page 783Recorded4/3/2017

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,766DeedBook 7424, Page 37Recorded12/20/2004

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5266, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1961