Skip to content

4209 Bergen Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block113
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L / REAR
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage2,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
43%
Improvement Value:$411,300
57%
Total Assessment$723,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+7.3%
2024$11,783-1.9%
2023$12,016+2.1%
2022$11,768+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5634, Page 150

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5004, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1916