Skip to content

4205 Bergen Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 16, 2010

Property Information

Block113
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,981
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
50%
Improvement Value:$263,100
50%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+7.3%
2024$8,609-3.2%
2023$8,897+2.1%
2022$8,713+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 8727, Page 511Recorded4/26/2010

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5358, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1916