Skip to content

1536 41st St

North Bergen, NJ 07047

Built 1972

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block113
Lot317
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
44%
Improvement Value:$115,000
56%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,587+7.3%
2024$3,342+5.7%
2023$3,161+2.1%
2022$3,095+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8955, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1972