Skip to content

4237 Bergen Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1919
Vacant Land

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block113
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,346
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$492,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607-66.3%
2024$25,534+48.2%
2023$17,225+2.1%
2022$16,869-20.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 9729, Page 731Recorded2/24/2023

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft7,960DeedBook 9305, Page 111Recorded5/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1919