Skip to content

4311 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 12, 2007

Property Information

Block136
Lot249
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
43%
Improvement Value:$337,800
57%
Total Assessment$597,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194+7.5%
2024$9,482-10.6%
2023$10,601+2.2%
2022$10,377+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 8123, Page 67NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/6/2007

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7855, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7386, Page 227