Skip to content

4315 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block136
Lot250
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
44%
Improvement Value:$336,400
56%
Total Assessment$596,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,419+7.3%
2024$9,709-19.5%
2023$12,057+2.1%
2022$11,808+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 9008, Page 735Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 8735, Page 958Recorded6/10/2010

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 8040, Page 224NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/1/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7386, Page 227