Skip to content

1426 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block136
Lot246
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,829
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
44%
Improvement Value:$297,700
56%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,289+7.3%
2024$8,656+14.4%
2023$7,568+2.1%
2022$7,411+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 9585, Page 106Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 8728, Page 332Recorded4/29/2010

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 7494, Page 197Recorded3/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916