Skip to content

4316 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block136
Lot261
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage969
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
68%
Improvement Value:$123,600
32%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,701+16.6%
2024$5,745-0.6%
2023$5,780+2.3%
2022$5,650+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956