Skip to content

1440 44th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block144
Lot328
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,235
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
50%
Improvement Value:$259,800
50%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+7.3%
2024$8,462-25.0%
2023$11,285+2.1%
2022$11,051+16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 9646, Page 116Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 9496, Page 979Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$303,578

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 9381, Page 575Recorded2/20/2019

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 9367, Page 890Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 7616, Page 38Recorded7/18/2005

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 7365, Page 199Recorded9/21/2004

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5999, Page 281

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5844, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 2001