Skip to content

1402 44th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2008

Property Information

Block144
Lot344
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
45%
Improvement Value:$287,100
55%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,104+7.3%
2024$8,484+21.5%
2023$6,983+2.1%
2022$6,838+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 8339, Page 31Recorded9/28/2007

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5333, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1916