Skip to content

1510 44th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block120
Lot145
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,710
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
49%
Improvement Value:$284,000
51%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+7.3%
2024$9,149+32.2%
2023$6,918+2.1%
2022$6,775+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5635, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4630, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1916