Skip to content

1223 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block139
Lot396
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,150
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
60%
Improvement Value:$136,100
40%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,942+25.7%
2024$4,728+8.3%
2023$4,366+2.1%
2022$4,276+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$509,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 9832, Page 701Recorded7/9/2024

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 9637, Page 482Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 8689, Page 131Recorded9/23/2009

Property Built

Built

Year Built: 1916