Skip to content

4612 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$307,155
Last Sale Date
Apr 30, 2016

Property Information

Block156
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,884
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,600
57%
Improvement Value:$190,300
43%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,685+7.3%
2024$7,162+0.9%
2023$7,100+2.1%
2022$6,953+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$307,155

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 9132, Page 337NU CodeTitle correction (4)Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 7271, Page 121Recorded4/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1931