Skip to content

1338 46th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 13, 2013

Property Information

Block158
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,500
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
50%
Improvement Value:$288,500
50%
Total Assessment$578,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+7.3%
2024$9,418+15.2%
2023$8,177+2.1%
2022$8,008+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 8918, Page 1Recorded7/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1916