Skip to content

4610 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block158
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,943
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
45%
Improvement Value:$286,000
55%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,084+7.3%
2024$8,466-9.7%
2023$9,371+2.1%
2022$9,177+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 9400, Page 779NU CodeFamily (1)Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1946