Skip to content

4608 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block158
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,642
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,400
57%
Improvement Value:$179,000
43%
Total Assessment$418,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+7.3%
2024$6,812+21.4%
2023$5,613+2.1%
2022$5,497+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 9405, Page 525Recorded5/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1941