Skip to content

1404 7th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 27, 2002

Property Information

Block15
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,636
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,600
37%
Improvement Value:$417,000
63%
Total Assessment$661,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,558+7.3%
2024$10,771-13.1%
2023$12,391+2.1%
2022$12,135+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft3,636DeedBook 6038, Page 95Recorded8/29/2002

Property Built

Built

Year Built: 1911