Skip to content

1145 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 8, 2013

Property Information

Block161
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
38%
Improvement Value:$396,500
62%
Total Assessment$644,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,259+7.3%
2024$10,492+28.1%
2023$8,188+2.1%
2022$8,019+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 8915, Page 145NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1921