Skip to content

1403 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1994

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block164
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,470
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,800
35%
Improvement Value:$486,300
65%
Total Assessment$748,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,069+7.3%
2024$12,179-1.1%
2023$12,309+2.1%
2022$12,054+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5596, Page 178

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 4839, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1994