Skip to content

1401 9th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
May 18, 1993

Property Information

Block16
Lot121
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
53%
Improvement Value:$221,300
47%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,234+7.3%
2024$7,673+27.3%
2023$6,029+2.1%
2022$5,904+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4604, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1916