Skip to content

1409 9th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Apr 20, 2008

Property Information

Block16
Lot125
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
46%
Improvement Value:$297,500
54%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+7.3%
2024$8,913+22.8%
2023$7,258+2.1%
2022$7,108+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 8543, Page 345Recorded6/19/2008

Property Built

Built

Year Built: 1916