Skip to content

5209 Liberty Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1906

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 18, 1999

Property Information

Block171
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,037
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,800
63%
Improvement Value:$113,600
37%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+7.3%
2024$5,037+17.7%
2023$4,279+2.1%
2022$4,190+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5515, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1906