Skip to content

5219 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1906

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block171
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,454
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
53%
Improvement Value:$185,700
47%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+7.3%
2024$6,401+22.2%
2023$5,238+2.1%
2022$5,130+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 8988, Page 551Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 8593, Page 127Recorded8/21/2008

Property Sale

Sale
$248,706

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 7236, Page 116NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1906