Skip to content

6243 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$221,400
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block204
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage987
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
45%
Improvement Value:$134,900
55%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,268+7.3%
2024$3,977-10.4%
2023$4,437+2.1%
2022$4,345+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$221,400

From:

To:

Sq Ft987DeedBook 9222, Page 653Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8788, Page 480NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/25/2011

Property Built

Built

Year Built: 1950