Skip to content

1219 63rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block204
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,281
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,800
47%
Improvement Value:$323,000
53%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+7.3%
2024$9,830+35.2%
2023$7,269+2.1%
2022$7,119+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8707, Page 80Recorded12/29/2009

Property Built

Built

Year Built: 1921