Skip to content

1217 63rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block204
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,798
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,800
36%
Improvement Value:$505,700
64%
Total Assessment$786,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,740+7.3%
2024$12,804+2.9%
2023$12,449+2.1%
2022$12,192+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921