Skip to content

6507 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block219
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,307
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
55%
Improvement Value:$218,700
45%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+7.3%
2024$7,956+13.4%
2023$7,018+2.1%
2022$6,873+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 7826, Page 342NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/25/2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4809, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1921