Skip to content

6407 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block219
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
56%
Improvement Value:$192,900
44%
Total Assessment$435,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,615+7.3%
2024$7,096+18.3%
2023$5,999+2.1%
2022$5,875+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5342, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1921