Skip to content

6405 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 20, 2004

Property Information

Block219
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,000
63%
Improvement Value:$153,700
37%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+7.3%
2024$6,784+11.4%
2023$6,087+2.1%
2022$5,961+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 7300, Page 283Recorded6/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1921