Skip to content

6803 Bergenwood Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 15, 1994

Property Information

Block225
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
50%
Improvement Value:$237,700
50%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978-11.1%
2024$8,972+70.5%
2023$5,262+2.1%
2022$5,153+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4751, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1921