Skip to content

6716 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block227
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,047
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
38%
Improvement Value:$436,800
62%
Total Assessment$706,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,348+7.3%
2024$11,507-9.3%
2023$12,689+2.1%
2022$12,427+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5109, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1966