Skip to content

9019 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 3, 1998

Property Information

Block401
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,410
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
47%
Improvement Value:$406,900
53%
Total Assessment$771,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,485+7.3%
2024$12,567+0.1%
2023$12,555+2.1%
2022$12,295+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5336, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1961