Skip to content

1507 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 13, 2011

Property Information

Block234
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
50%
Improvement Value:$222,500
50%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,818+7.3%
2024$7,285+1.0%
2023$7,211+2.1%
2022$7,062+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 8828, Page 28Recorded1/9/2012

Property Built

Built

Year Built: 1936