Skip to content

6800 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$215,300
Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block225
Lot90
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,512
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
64%
Improvement Value:$132,800
36%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+7.3%
2024$5,960-2.2%
2023$6,093+2.1%
2022$5,967+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,300

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9098, Page 877Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 8711, Page 236Recorded1/20/2010

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 8132, Page 7Recorded2/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 1941