Skip to content

1121 Kelly LnNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block243
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage4,125
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
33%
Improvement Value:$584,800
67%
Total Assessment$872,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,248+7.3%
2024$14,209-10.0%
2023$15,786+2.1%
2022$15,459+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft4,125DeedBook 9553, Page 233Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 7432, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1999