Skip to content

1615 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Date
Dec 29, 2003

Property Information

Block252
Lot81
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,105
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,700
43%
Improvement Value:$363,900
57%
Total Assessment$634,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+7.3%
2024$10,331-22.5%
2023$13,327+2.1%
2022$13,052+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5612, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1966