Skip to content

7312 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block256
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,200
57%
Improvement Value:$234,200
43%
Total Assessment$541,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,458+7.3%
2024$8,814+44.4%
2023$6,105+2.1%
2022$5,978+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 5159, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1916