Skip to content

7316 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Aug 4, 2003

Property Information

Block256
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
68%
Improvement Value:$112,500
32%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,125+7.3%
2024$5,708+16.4%
2023$4,905+2.1%
2022$4,803+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6038, Page 32Recorded8/28/2002

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5207, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1916