Skip to content

7302 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block256
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,100
46%
Improvement Value:$341,700
54%
Total Assessment$627,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,968+7.3%
2024$10,221+5.4%
2023$9,698+2.1%
2022$9,498+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931