Skip to content

7414 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block256
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
59%
Improvement Value:$187,600
41%
Total Assessment$457,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+7.3%
2024$7,450+15.3%
2023$6,462+2.1%
2022$6,328+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968