Skip to content

1214 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block351
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,749
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,900
52%
Improvement Value:$305,900
48%
Total Assessment$634,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,090+7.3%
2024$10,335+28.5%
2023$8,042+2.1%
2022$7,876+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,749DeedBook 9333, Page 289Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,749DeedBook 9203, Page 256Recorded5/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1916