Skip to content

1406 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Apr 18, 2003

Property Information

Block26
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,472
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,100
54%
Improvement Value:$186,300
46%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047+7.3%
2024$6,567-14.0%
2023$7,638+2.1%
2022$7,480+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 7068, Page 259Recorded6/13/2003

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5660, Page 81

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 5417, Page 59

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5344, Page 216

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4872, Page 351

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4826, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1916