Skip to content

1320 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 6, 2007

Property Information

Block26
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,452
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
59%
Improvement Value:$159,900
41%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+7.3%
2024$6,315-1.7%
2023$6,427+2.1%
2022$6,294+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8175, Page 51Recorded4/4/2007

Property Built

Built

Year Built: 1916