Skip to content

1318 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Sep 26, 1989

Property Information

Block26
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,804
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
46%
Improvement Value:$265,100
54%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+7.3%
2024$8,028+2.2%
2023$7,855+2.1%
2022$7,692+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4197, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1916