Skip to content

1306 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block26
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,347
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
64%
Improvement Value:$116,100
36%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,676+7.3%
2024$5,289+47.5%
2023$3,585+2.4%
2022$3,501+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916